Novinky

Školení nových mladých rozhodčích

Školení nových mladých rozhodčích

Komise rozhodčích Okresního fotbalového svazu Karviná školí studenty Obchodní akademie Karviná z pravidel fotbalu.

 

Komise rozhodčích OFS Karviná uspořádala pro 20 studentů Obchodní akademie Karviná, kteří jsou hráči fotbalového klubu MFK Karviná kurz z pravidel fotbalu, v rámci výuku předmětu teorie sportu.

Fotbalová asociace realizuje dlouhodobě nábor rozhodčích fotbalu, kterých je v současné době nedostatek. Okresní fotbalový svaz Karviná, který spadá do struktury Fotbalové asociace, se snaží podpořit a vytvářet mladým rozhodčím podmínky pro rozvoj. Jedním z členů výkonného výboru OFS Karviná je Tomáš Červenka, který je zároveň trenérem mládeže v MFK Karviná, právě on zprostředkoval spolupráci mezi Komisí rozhodčích OFS Karviná a Obchodní akademií.

Spolupráce mezi Obchodní akademií s.r.o. a MFK Karviná v roce 2018 za účelem nabídnout nadějným sportovcům možnost plnohodnotného středoškolského vzdělání. Studijní obor Ekonomika a sport je kombinací obchodních, účetních a ekonomických předmětů a zároveň obsahuje výuku tělesné výchovy, specializovanou kondiční a sportovní přípravu, teorii sportu a sportovní psychologii (tyto předměty vyučují trenéři MFK Karviná.

Nad průběhem celé akce dohlíží předseda komise rozhodčích Moravskoslezského krajského fotbalového svazu a člen výkonného výboru OFS Karviná Petr Pitvor: „Akce podobného charakteru je ojedinělá, ale má smysl a potenciál do budoucna. Rádi bychom v podobných kurzech pokračovali i nadále. Za spolupráci s MFK Karviná a Obchodní akademií Karviná jsme rádi a všem zainteresovaným, kteří se akci věnují děkuji. Budeme pracovat na tom, abyc se podobnými kurzy podařilo získat co nejvíce zájemců o funkci fotbalového rozhodčího.“

Cílem kurzu z pravidel fotbalu studentů Obchodní akademie je snaha o získání některého z mladých fotbalistů také do řad rozhodcovského cechu. Smyslem kurzu je také snaha o osvětu pravidel fotbalu mezi fotbalisty. Příkladem může být jeden z aktivních rozhodčích a zároveň také profesionálním hráčem, brankář ligové Karviné Jakub Drobek.

Mezi rozhodčími je několik stále aktivních hráčů, být hráčem a zároveň rozhodčím nebývá problém: „Také jsem byl v začátcích své rozhodcovské kariéry byl aktivním hráčem. Dopoledne jsem odpískal utkání žáků, odpoledne jsem šel hrát za svůj tým. Vše se dá skloubit. S přibývajícím věkem jsem se rozhodl aktivního hraní zanechat a věnovat se plně pískání, a nelituji.“ sdělil předseda komise rozhodčích OFS Karviná Petr Bebenek.

Kurz rozhodčí fotbalu probíhá v sedmi výukových blocích. Výuka probíhá v učebně a na hrací ploše Sportovního střediska Kovona. Lektorem je aktivní rozhodčí zařazený na listinu rozhodčích Řídící komise pro Moravu a místopředseda Komise rozhodčích OFS Karviná Ing. Petr Lukašík, který dodal: „Těší mě zájem studentů o znalosti z pravidel fotbalu. Na konci kurzu studenti absolvují testy z pravidel fotbalu. Těm z nich, kteří budou mít zájem, bude naší komisí udělena licence C rozhodčího fotbalu a ihned je zapojíme, například k řízení halových turnajů Zimní ligy mládeže, které pořádá OFS Karviná.“

  

 

Pin It
OFS Karviná